Millenium PR Agencija za upravljanje komuniciranjem

Loše životne navike krive za zabrinjavajući porast debljine u Hrvatskoj i svijetu

04.03.2010

Ubrzani tempo života i nezdrava prehrana uzrok su velikog porasta zdravstvenih problema vezanih s prekomjernom težinom. Radi se o općem negativnom trendu koji nije zaobišao ni Hrvatsku, koja se kao i svijet suočava s velikim problemom epidemioloških razmjera, istaknuo je prof. dr. sc. Mirko Koršić na predavanju "Debljina – bolest novog doba" koje je u Hrvatskom novinarskom društvu organiziralo CROATIA zdravstveno osiguranje (CZO).

Millenium promocija je službena agencija za odnose s javnošću CROATIA zdravstvenog osiguranja.

U Hrvatskoj od prekomjerne tjelesne težine pati 43 posto muškaraca i oko 34 posto žena, dok u kategoriju debelih spada oko 20 posto muškaraca i žena. Ipak, zvono za uzbunu je zabrinjavajući rast udjela predebele djece i ekstremno debelih ljudi. "Prekomjerna težina i debljina uzročnici su ozbiljnih zdravstvenih problema: bolesti srca i krvožilnog sustava, bolesti jetre, metaboličkog sindroma, šećerne bolesti, prestanaka disanja u spavanju, osteoartritisa, zloćudnih tumora itd. Njihovo liječenje postaje zdravstvenim i društvenim imperativom", upozorio je prof. dr. Koršić.

Više od milijardu ljudi u svijetu danas pati od viška kilograma. Dok jedne procjene navode kako oko 30 posto europske populacije pati od pretilosti, druge ističu kako se može očekivati da će u brojnim zemljama uskoro biti 50 posto odraslog stanovništva koje će spadati u kategoriju debelih. Takva učestalost prekomjerne tjelesne težine u populaciji predstavlja jedan od najvećih problema današnje medicine. Ispočetka su prekomjerna težina i pretilost bile problem zemalja s visokim prihodima, ali danas se s tim negativnim trendom suočavaju i zemlje koje su niže ili srednje gospodarski razvijene.

Naime, zbog današnjeg stila života, manjka tjelesne aktivnosti i većeg udjela brze prehrane u svakodnevnom jelovniku za očekivati je kako će broj prekomjerno teških i pretilih osoba i dalje progresivno rasti, a Hrvatska je u poziciji da strahuje od epidemije pretilosti. Na to ukazuju i rezultati istraživanja koje je od 2000. do 2008. godine provodila Svjetska zdravstvena organizacija (WHO), a po kojima je Hrvatska deveta najdeblja nacija u svijetu. WHO procjenjuje da će se do 2015. godine broj debelih u svijetu popeti na 2,3 milijarde, a broj pretilih na 700 milijuna osoba.

"CROATIA zdravstveno osiguranje svjesno je sve većih zdravstvenih izazova s kojima je cjelokupno društvo suočeno i zbog toga iz godine u godinu poboljšavamo programe dodatnog i dopunskog osiguranja te osiguranicima pružamo vrlo široku paletu usluga koje u potpunosti odgovaraju njihovim potrebama", izjavio je član Uprave CZO-a mr. sc. Josip Kereta.

Prekomjerna tjelesna težina i pretilost povezane su s više od 300.000 smrti godišnje u EU i predstavljaju ponajveći javnozdravstveni problem u većini zemalja pa tako i u Hrvatskoj, a za prevenciju debljine i njenih posljedica po zdravlje najbitnija je edukacija – od vrtićke dobi do duboke starost. Iz tog razloga CROATIA zdravstveno osiguranje d.d., s ciljem informiranja i osvješćivanja javnosti kako podignuti kvalitetu življenja redovito za građane organizira stručna predavanja o najaktualnijim zdravstvenim temama.

Gledajući ponosno na prošlost, veselimo se zajedničkoj budućnosti!

21.12.2011

Sretan Božić i uspješnu Novu godinu

Radujemo se što zajedno snažniji kročimo u budućnost!
Sretan Božić i uspješnu Novu godinu želi vam Millenium promocija, agencija za komunikacijski menadžment!

Saznajte više

Podzemno skladište plina d.o.o.

21.12.2011

PSP uručio donaciju edukativno-zabavne literature

Ususret božićnim blagdanima, Podzemno skladište plina d.o.o. (PSP) uručilo je učenicima Osnovne škole Ludina i područnim školama u Okolima, Katoličkom Selišću, Grabričini i Gornjoj Vlahinički vrijednu donaciju nastavnih pomagala i paketa edukativno-zabavne literature.

Saznajte više

MPR ANALITIKA

"Prikupljanje informacija je samo polovica obavještajnog posla", rekao je Stevan Dedijer otac "business intelligencea". MPR Analitika omogućuje Vam lakšu potragu za informacijama koje imaju vrijednost u pet najvažnijih područja djelovanja: mediji, unutarnja politika, malo i srednje gospodarstvo, pridruživanje EU i pretpristupni programi.

SAZNAJTE VIŠE:
Politička analitika
Analiza medija